# How To Calculate Quantities Of Materials For Different Mix Ratio Of Concrete

|## Calculation Of Materials For Different Mix Ratio:

Quantity estimation of materials is essentially required in any construction works and quantity of materials depend on the mix proportions of the concrete. In our previous article, we have already discussed how to calculate bricks in a wall. Today we will discuss how to calculate quantities of materials for different mix ratio of concrete. (Dry mix method)

We will calculate quantities of materials for 1 m3 concrete (By volume).

Let us assume the mix proportion is 1 : 2: 4 (cement:sand:stone =a:b:c)

Volume of wet concrete = 1 m3

Volume of dry concrete = 1 × 1.54 = 1.54 m3

**What Is 1.54 Given Below:**

## Calculation For Cement:

Formula, Cement = (Volume of dry concrete/a+b+c) × a

= (1.54/a+b+c) × a = [(1.54/1+2+4)] × 1 = 0.22 cum

Now density of cement = 1440 kg/cum

∴ Volume of cement = 0.22 × 1440 =316.8 kg.

As we know, 1 bag of cement contains 50 kg of cement .

∴ Cement bags required = 316.8/50 = 6.33 bags.

## Calculation For Sand:

Formula, Sand = (Volume of dry concrete/a+b+c) × b

= (1.54/a+b+c) × b = (1.54/1+2+4) × 2 = 0.44 cum.

## Calculation For Stone Chips:

Formula, Stone Chips = (Volume of dry concrete/a+b+c) × c

= (1.54/a+b+c) ×c = (1.54/1+2+4) × 4 = 0.88 cum.

## Calculation For Water Content:

Let us assume the water/cement ratio of the concrete is 0.45.

w/c = 0.45

Required water for 1 bag cement = 0.45 × 0.0353 = 0.0159 cum.

Where volume of 50 kg cement = 0.0353 cum

1 m3 water = 1000 Litre

Required water for 1 bag cement=0.0159 × 1000 = 15.9 Litre.

∴ Required water for 6.33 bags cement = 6.33 × 15.9 = 101 Litre.

## Summary:

Cement = 6.33 bags.

Sand = 0.44 cum

Stone chips = 0.88 cum

Water = 101 litre.

**Note: **Yield of concrete is considered as 67% &

Wastages of materials = 2%

You can use the same formula for different mix proportions such as 1:1.5:3 etc.

Here, we have used cubic meter unit but you can also calculate in cubic feet unit.

##### Also** Read – Concrete Mix Design.**

#### Liked This Article? Then You Must Be Interested In Subscribing Our Newsletter.

why we multiply wet concrete by 1.54

this was very useful… thanking u

I have explained, What is 1.54. Now you can check it in the article.

It’s dry volume of concrete. We multiply 1.54 due to voids present in it.

Sir articles are very good. Please provide articles related to tender

Sir can you explain why we multiply wet concrete by 1.54.

its the matter of dry wt and wet wt

Im no engnr wanted to lessen my expenses to renovate my house can you please help me …. Thank you so much

Vry useful

What is cft

cft means Cubic-Feet.

Cubic feet

We take volume 10 cum not 100cuf for rcc and pcc

Or which unit is preferable feet or meter

thanks for given details information

Very useful it

What is 1.54

Please explain

Explained, What is 1.54. You can check it in the article.

good

why we multiply wet concrete by 1.54?

why we multiply wet concrete by 1.54

I have explained, What is 1.54. Now you can check it in the article.

Very usefull info

It is useful in civil engineering works

Thanks to useful formula provided

How to defined 1.54

How can be calculate water content . And where the 0.0353 and 0.45 value can be taken .please describe me

54percent ye samajh nahi aya. .

Nice informations

Such valuable information about taking quantities on concrete, it has more than enough Detailing.

thanks

Sir wht is 1.54 explain plz

1.54 mean, volume + shrinkage of concrete= 1 + 54%

1.54 mean, volume + shrinkage of concrete= 1 + 54%

sir, it is very useful information But sir i have one dout plz clear this what is 0.0353 in water